La Hîncești drepturile omului au fost în centrul atenției

Atmosfera din Orășelul Drepturilor Omului de la Hîncești a fost una deosebit de caldă. Nu doar datorită vremii frumoase, ci mai ales datorită oamenilor care au venit să afle, să întrebe, să împărtășească experiențe și să contribuie la construirea unei societăți mai incluzive. 

Standul Asociației „MOTIVAȚIE” din Moldova a devenit un spațiu de dialog și informare, unde participanții au descoperit:

  1. că dizabilitatea nu definește limitele unei persoane, ci că fiecare om are abilități și potențial;
  2. cum contribuie angajarea asistată la crearea unor oportunități reale de muncă;
  3. de ce accesibilitatea este esențială pentru participarea deplină în comunitate;
  4. cum un limbaj respectuos și lipsit de prejudecăți poate contribui la o societate mai incluzivă. 

Mulțumim tuturor celor care ne-au vizitat, au adresat întrebări și au contribuit la dialoguri valoroase despre drepturi, respect și incluziune. 

Caravana Drepturilor Omului 2026 continuă! Duminica aceasta ne revedem la Comrat, cu aceeași energie și dorință de a aduce informația mai aproape de oameni.

Ne vedem acolo! 

+726289495_1985985462804158_5068497285548242898_n +DSC_5883 725904374_2508927006213813_5736977532777862298_n 726380494_27423710017313603_930673817382222128_n 727028123_934761959643747_3747614976412017055_n 727158067_1027125769682167_1159816471385656323_n DSC_5467 DSC_5647 DSC_5799 DSC_5972

Distribuie